Page 1 of 1

ko ņemt?

PostPosted: 12 Jun 2008, 12:23
by black
hello visiem :)

Beidzot sāku apsvērt ideju par teleskopa iegādi. Astronomija jau patikusi kopš videnes laikiem, taču pārsvarā sevi esmu "izkopis" ar populārzinātnisko literatūru :)
Tātad - "labākais" :) jautājums speciem, ko iesakat?

1. Protams, gribas redzēt/skatīt visu, gan planētas gan miglājus/galaktikas. Zemes novērojumi dotajā brīdī nesaista.

2. Transportēšana. Uztrauc tikai tik daudz, lai teleskopu varētu iemest vidējās klases sedana bagāžniekā. Nu un attiecīgi, lai es viens pats bez citu palīdzības to varētu nonest, un, kas galvenais, pēc tam uznest 4. stāvā :)

3. Gribētos šad tad arī pieskrūvēt savu Canon 400D, bet tas nav primārais. Bet tā lai ir kā iespēja. Lai nebūtu tā, ka pēkšņi sagribas un tad sorry...

4. Budžets pasākumam. Morāli sevi gatavoju +/- 800 - 1000 Ls.

Principā varu teikt tā, ka attiecībā uz teleskopiem sevas zināšanas vērtēju kā 2. zvaigznes no 5. Par pašiem teleskopiem šo to minimāli zinu, taču par statīviem un/vai meklētājiem 0.

paldies.

PostPosted: 12 Jun 2008, 13:02
by valdis
Ir vairāki labi varianti:

Viens no tiem - 150 milimetru refraktors ar 1200 milimetru fokusa attālumu. Būs kvalitatīvs un piemērots kā mūsu Saules sistēmas (mēness, planētu) novērojumiem, tā arī tālajiem debess objektiem. Refraktoriem, kā jau lēcu teleskopiem raksturīgs labs kontrasts, tas nozīmē, ka varēs mēģināt saskatīt daudzas planētu struktūras. Optimāls montējums (stabilitātes ziņā) šim teleskopam ir HEQ-5 ar GOTO sistēmu un 13,400 objektu datubāzi.

http://www.starscope.eu/en/29881.html

Izteikti planētām ļoti labs un kvalitatīvs būs 150 milimetru Pro sērijas maksutovs, taču tas nebūs tik labs priekš tālajiem debess objektiem (it sevišķi tiem, kas relatīvi ir lieli).

http://www.starscope.eu/en/29812.html + HEQ5 PRO

Ja ir interese dabūt fantastiski lielu gaismas savākšanas spēju (kas ir ļoti svarīgi priekš debess blāvajiem objektiem, kuru ir ļoti daudz), pietam par pieņemami zemu cenu - var izvēlēties 300 milimetru dobsonu. Mīnuss gan būs - šis teleskops gluži nebūs spēlmantiņas izmērā un vēl tas, ka objektus nāksies meklēt pašam, vadoties pēc zvaigžņu kartes / planetārija programmas :)

http://www.starscope.eu/en/29661.html

Nu un ja ir vēlme padarīt šo gandrīz tik pat lielo gaismas savākšanas daudzumu kopā ar visu GOTO sistēmu, tad izvēle var būt sekojoša:

Synta 250/1200 (EQ6PRO)

Katrā ziņā jebkura izvēle būs laba tajā ziņā, kas ļaus pilnvērtīgi un ilgstoši pilnveidot savas prasmes astronomijā un potenciāls - ir neizsmeļams. Modeļus visus šos var apskatīt kādi tie izskatās dzīvē un arī montējumu(s) "notestēt" :wink:

PostPosted: 12 Jun 2008, 14:03
by black
Paldies.

Mēģināšu apgūt augšminēto info gūzmu :).

Uzreiz pāris jautājumi.

Nav Skywatcher(im) kaut kāda tabula vai kas tamlīdzīgs, kurā būtu salīdzināti stiprinājumi? Patrreiz man ir grūti noķert kopsakarības to modeļos. Nu tur piemēram, EQ stands for bla, bla, HEQ stands for, "6" means tur to un to...

Tad vēl. Cik saprotu, ar dobsoniem fotografēt ir salidzinoši neiespējami? Vai tomēr var? Starp citu, skywatcher mājaslapā dobs 300/1500 nemaz nav minēts. Jebšu ne tur skatos?

EDIT. Par fotogrāfēšanu atradu atbildi tepat forumā.

"Turpretī planētām un Mēnesim nav nepieciešama sekošana, jo ekspozīcijas laiks ir mērāms simtdaļās no sekundes (objekti ir ļoti spoži salīdzinoši)".

Tas arī bija jautājums. Miglājiem un ko ir nepieciešami ilgāki ekspozīcijas laika, līdz ar to vajag sekošanu...



Kas vispār ir "visvis" variants no visa skywatcher? APO 120ED? Saprotu, ka ideāls visam...bet nu cita cena uzreiz.

Un ko "dabā" nozīmē šis: "taču tas nebūs tik labs priekš tālajiem debess objektiem (it sevišķi tiem, kas relatīvi ir lieli)"?


b.

PostPosted: 12 Jun 2008, 15:17
by valdis
Nu par montējumiem - par katru skatoties sīkak var atrast info, kādu teleskopu maksimums ieteicams likt virsū:

EQ-2 = refraktorus līdz 90mm, reflektorus līdz 130mm un katadioptriķus līdz 102 mm
EQ3-2 = refraktorus līdz 120mm, reflektorus līdz 150mm un katadioptriķus līdz 127 mm
EQ-5 = refraktorus līdz 150mm, reflektorus līdz 200mm un katadioptriķus līdz 150 mm
HEQ-5 = 15 kg., astrofotogrāfēšanai / 20 kg., vizuāli tikai
EQ-6 = 30 kg., astrofotogrāfēšanai / 40 kg., vizuāli tikai

Ar dobsoniem fotogrāfēt var objektus, kas neprasa, lai tos ilgstoši izgaismotu - var fotogrāfēt gan planētas, gan mēnesi un iegūt identiskus rezultātus kā ar ekvatoriālo montējumu.

ED120 ir labs mērķis tieši astrofotgrāfēšanai, optiski tas piemēram savāks daudz mazāk gaismas kā 300 milimetru dobsons un vizuāli novērojot nebūs tik labs. Toties astrofotgrāfēšanai, kur galvenais ir kvalitatīva un asa optika, ED120 izvēle būs desmitniekā.

Vienkārši jo garāks fokusa attiecība, jo lēnāks teleskopa eksponēšanas "ātrums" - tas nozīmē, ka blāvi objekti eksponēsies lēnāk pie lielas fokusa attiecības un nebūs pietiekami spilgti. Vēl otrs faktors - mazāks redzes lauks, no vienas puses labi, ka lielāks palielinājums ar vienu un to pašu okulāru iegūstams, bet piemēram priekš lielie miglāji / galaktikas (Oriona, Andromedas) nesalīdīs vienā redzes laukā.

PostPosted: 12 Jun 2008, 15:47
by black
Nu apmēram skaidrs tagad.
Tā kā tomēr mazliet vairāk velk deep sky nekā planētas (un arī neizslēdzu šad tad pafotografēt), tad laikam šis te būtu piemērotākais:

Synta 250/1200 (EQ6PRO)

Žēl tikai ka ir kā parasti, tas, kas it kā visvairāk vajadzīgs, ir visdārgākais :).
Kādudien varētu saņemties un aizripināt līdz Čiekurkalnam, lai tuvāk apskatītu kas un kā.

p.s. nemaz nerunāju, cik galvai ir smagi, apzinoties, ka "statīvs" ir 2.5-3x dārgāks par pašu trubu :)

PostPosted: 12 Jun 2008, 22:41
by Agnis
Ja interesē deep sky, tad noteikti vajag fotogrāfēt. Pat ar 1min eksp. ieraudzīsi daudz vairāk! Piemēram M27 ar aci būs tikai pelēks plankums, kas uz vidu sašaurinās.
Īsi sakot, pamēģināsi, sapratīsi:)

Sky-Watcher 250/1200
EQ6 SynScan
Canon EOS 40D

PostPosted: 13 Jun 2008, 00:38
by valdis
Izskatās iespaidīgi, ja salīdzina ar ED80 :) (iedomājos, kā EQ-6 izskatītos ar 300 milimetru tubusu virsū, lai gan tas liekas, ka jau nedaudz par traku varētu būt)

Pats arī nesen ar šādu kombināciju spēlējos, M13 zvaigžņu kopa sanāca šādi:
viewtopic.php?f=13&t=261

PostPosted: 13 Jun 2008, 12:36
by black
Jā, nu Agnim setups iespaidīgs :). Man saprast, ka uz Ņūtona vēl ir uzkabināts apo 8) ?

Daži praktiskāki jautājumi.

Glabāšana. Cik ok ir teleskopam ir visu montējumu atrasties visulaiku uz balkona, tai skaitā lietū/sniegā u.t.t.

Tad vēl. Kā, piemēram, ar Stellarium palīdzību saprast, ko es varēšu vēlās vakara stundās un nakts laikā redzēt? Pie konfigurācija->vieta iebakstam garumu un platumu, pagriežam desktopu uz to debespusi ko jau mēs redzam no balkona un paātrinām laiku, iepriekš nospiežot lai softs rāda planētas/galaktikas u.t.t. Apmēram tā?

Paldies.

PostPosted: 13 Jun 2008, 16:00
by hmmzis
Sveiki,

Ja veelies, lai tas teleskops ko iegaadaasies ielisstu mashiinas bagaazhniekaa, vispirms izmeeri bagaazhnieku (garumu, dziljumu, cik pats vaaks ir liels). Uzreiz gan piebildiishu, ka 300mm dobs tur neliidiis, lai to monstru kautkur ieliktu vajadzees kaadu universaali vai vismaz palielu hechbeku. Tas 200mm f/5 njuutons vareetu buut ka der vel bagaazhniekaa, bet tas pats dobs, tikai jau ar f/6 diezvai liidiis. Par cik budzhets tev atljauj un esi izteicis veelmi arii savu DSLRu likt klaat, tad ieteiktu nezheelot naudinju uz monteejumu (HEQ5 vismaz), jo pie ilgaam ekspoziicijaam tas ir pats galvenais. Ar planeetaam ar DSLRu nav iipashi ko aizrauties, jo lai fotografeetu planeetas ir bik cita pieeja. Pamataa planeetu foto vajag palielus teleskopus, garu fokusu un daudz kadrus sekundee (30 skaitaas normaali, bet jo vairaak, jo labaak).

Ja taisies teleskopu tureet uz balkona, tad paredzi uzreiz shim savu vietu un tai vieta ir jaabuut tajaa stuurii kur nekaadas citas lietas nestaav, kuras ikdienaa vajadzeetu lietot. Pie tam, ir veerts padomaat arii par kaadu paarvalku, kas neljautu mitrumam un lietus pa tiesho tikt klaat monteejumam un optikai.

Un jaa vel, ir veerts atcereeties, ka jo lielaaks objektiivs jo vairaaks saskatiisi, it sevishkji jau tas attiecas uz miglaajiem un galaktikaam. Zem 150mm, piemeeram, lodveida zvaigzhnju kopas nu ljoti negribiigi raada savas zvaigznes, toties 200mm jau praktiski visas spozhaakaas kopas izdalaas pa zvaigzneem, un 250mm raada arii daudzaas blaavaakaas (NGC) kopaas zvaigznes un spozhaas vispaar ir UHH! Taa pat arii galaktikaam, ar 200mm tikai dazhaas var saskatiit spiraales struktuuras, bik vairaak raadiis puteklju joslas, bet 250mm taas pashas struktuuras buus redzamas daudz labaak un jau lielaakaa daudzumaa galaktiku.

Nujaa, par cik izskataas, ka budzhets tev atljauj, tad njem lielaako objektiivu ko vari uznest 4.staavaa un iekraameet bagazhniekaa un tici man, nenozheelosi :).

Skaidras debesis!

V.