Vai kāds ir lasījis Harija Cimmermaņa grāmatiņu "Visums visumā"? Un ja, tad kādas atsauksmes?
Fragmenti - "Visas dabīgās termodinamiskās sistēmas ir atvērtas, tad to eksistenci līdz ar Geflera principu (atvērta sistēma termodinamiskā līdzsvara apstākļos vispār nevar eksistēt) nosaka vēl viena fundamentāla likumsakarība ar termodinamiskā principa spēku. Šo principu ir pamats nosaukt par termodinamisko bezglības principu, un to var formulet šādi: "galīga, atvērta termodinamiskā sistēma var eksistēt tikai tad, ja tā tieši vai caur kādu citu atvērtu sistēmu ir savienota ar bezgalīgu atvērtu sistēmu vai ietilpst pēdējā kā tās sastāvdaļa."
Saskaņā ar Geflera principu neviena no bezgaligajā atvērtajā sistēmā ietilpstošajām atvērtām sistēmām, kā arī pati bezgalīgā sistēma nevar būt līdzsvarota. Bet no Prigožina principa (nelīdzvarotība veido struktūras) izriet, ka visās atvērtajās sistēmās to eksistences laikā jānotiek struktūrveidīgajiem procesiem. Un šie trīs termodinamiskie principi attiecas uz visu dabīgo (gan dzīvo, gan nedzīvo dabu), tā vidū arī uz Visumu.
Nelīdzvarotības izraisītais enrtopijas pieaugums visās atvērtajās sistēmās, kas ietilpst bezgalīgajā atvērtajā sistēmā, kā arī pašā sistēmā var būt tikai pozitīvs (dS>0, kur dS - sistēmas entropijas pilnais diferenciālis), un laika bultai var būt tikai viens virziens: no pagātnes uz nākotni.
Par bezgalīgu, nelīdzsvarotu, atvērtu sistēmu, kurā ietilpst visas dzīvās un nedzīvās, redzamās un neredzamās atvērtās sistēmas, visas telpiskās struktūras, visa pazīstamā un nepazīstamā matērija, var būt tikai Bezgalīgais Visums.
No tā izriet, ka mūsu Visumam, kas ir dabīga, galīga, nelīdzsvarota, atvērtu struktūru veidojoša termodinamiska sistēma, ir jābūt Bezgalīgā Visuma sastāvdaļai.
Var jau būt, ka minētais secinājums par visuma uzbūvi kādam var šķist pilnīgi neaptverams, bet tas ir likumsakarīgs un vienīgais iespējamais no termodinamiskā viedokļa.
Pats secinājums par Bezgalīgā Visuma eksistenci un tā īpatnībām jau nav principiāli jauns. Tas tikai izslēdz nekustīgumu (statiskumu) no Džordano Bruno kosmoloģiskā modeļa. Un atliek piekrist DDžordano Bruno, ka Bezgalīgais Visums "nedzimst, nav iznīcināms, nevar samazināties vai palielināties", jo tādas īpašības ir atvērtai termodinamiskai sistēmai, kas ir fizikāla bezgalība. Bet mūsu Visums, kas ir galīgs, lokāls veidojums Bezgalīgajā visumā, var gan "piedzimt", gan strukturēties, gan attīstīties, gan pārstāt eksistēt savā pašreizējā veidolā...
Tā kā mūsu visuma "piedzimšanais"nav termodinamiska "aizlieguma, tad par pilnīgi pamatotiem var uzskatīt priekšstatus par tā rašanos Lielā Sprādziena rezultātā, ko apstiprina reliktā izstarojuma eksperimentālie novērojumi. Vienīgais, kam nevar piekrist, ir tas, ka lielā Sprādziena rezultātā ir radusies laika bulta.
Visām termodinamiskajām sistēmām, uras ietilpst bezgalīgajā termodinamiskajā sistēmā, ir viena kopēja laika bulta un viena kopēja nepārtraukti pieaugoša entropija. Laiks, ko novērotājs savā lokālajā, galīgajā sistēmā var izmērīt ar savu laika mērītāju, ir tikai neliels, ierobežots laika sprīdis uz bezgalīgās laika bultas Bezgalīgajā Visumā.
Laiks Bezgalīgajā Visumā un mūsu Visumā rit tikai vienā virzienā, jo "Neatgriezeniskums eksistē tikai vai nu visos līmeņos, vai neeksistē nevienā līmenī. Tas nevar rasties kā brīnums, kad notiek pāreja no viena līmeņa uz citu" Laika bulta nav bumerangs, kas aizmests vienā virzienā, atgriežas atpakaļ no citas puses. "Neatgriezeniskums pats no sevis nevarēja nejauši rasties pasaulē ar atgriezenisku laiku. Neatgriezeniskuma izcelsme ir kosmoloģiska problēma, un lai to atrisinātu, ir jāanalizē Visuma attīstības agrīnās stadijas". Šī Prigožina un Stendersa doma attiecas uz mūsu Visumu. Bet tas ir tikai lokāls veidojums Bezgalīgā Visuma laikā un telpā. Un Bezgalīgais Visums ir mūžīgs, jo bezgalīga telpa nevar ne rasties, ne tikt iznīcināta. Tā ir mūžīga. Un mēs nevaram secināt neko citu kā vien to, ka jau līdz Lielā sprādziena brīdim laika bulta ir noskrējusi neiedomājami garu ceļu un turpina savu lidojumu uz bezgalību.
Tā kā pats bezgalīgās telpas jēdziens izslēdz tās linearitāti, tad arī laikam tādā telpā jābūt nelineāram. Bezgalīgajā Visumā laiks nav šķirams no telpas.
Arī Einšteina vispārējā relativitātes teorijā laiks ir saistīts ar telpu. Bet, ja Einšteina telplaikam ir nepieciešama gravitācija, tad termodinamiskam telplaikam gravitācija nav nepieciešama, jo tā neietilpst termodinamiskajos principos un vienādojumos. Tas vedina uz domu, ka nelīdzvarotā bezgalīgā sistēmā telplaiks ar tās matēriju ir primāri attiecībā pret gravitāciju, ko varēja radīt sistēmas nelīdzsvarotības rezultātā radušās telpiskās struktūras.
Tāpēc gravitācijas radītiem telplaika izliekumiem ap masīvām telpiskām struktūrām ir lokāls raksturs atšķirībā no vispārējā bezgalīgā bezgalīgā telplaika nelinearitātes.
Aptuveni pirms 12- 13,7 miljardiem gadu, kad saskaņā ar vispārpieņemtajiem uzskatiem notika Lielais Sprādziens, mūsu Visuma laika bulta "uzlēca" uz Bezgalīgā Visuma laika bultas un no tā brīža kopā ar to trauca no pagātnes uz nākotni.
Dabā it viss, kas atbilst atvērto termodinamisko sistēmu īpašību kopumam (citas dabīgās sistēmas neeksistē) nepārtraukti palielina gan savu, gan visa Bezgalīgā Visuma entropiju un var eksistēt tikai nelīdzsvarotos apstākļos un neatgriezeniskā laikā - no pagātnes uz nākotni.
Mūsu Visums ir galīgs, lokāls apgabals (veidojums) Bezgalīgajā Visumā, un tie abi ir atvērtas nelīdzsvarotas sistēmas. Mūsu Visums līdz ar tumšo matēriju satur arī salīdzinoši nelielu daudzumu (no 1% līdz 5%) mums zināmās matērijas. Kādu matēriju satur Bezgalīgais Visums aiz mūsu Visuma robežām, mēs nezinām. Tikai neapšaubāms ir tas, ka Bezgalīgais Visums bez piepildījuma ar matēriju nevarētu būt par tādu trmodinamisko sistēmu, kāds tas ir.
Lai izveidotos telpiskās struktūras saskaņā ar Prigožina principu, nepieciešams, lai sistēma būtu nelīdzsvarota, un tam atbilst abi Visumi.
Harija Cimmermanis "Visums Visumā"