Tehnoloģijas
Habla attēlos apslēptie asteroīdi
Publicēts: 8.05.2022
2019.gadā jūnijā Starptautiskās Asteroīdu dienas ietvaros platformā Zooniverse tika atvērts jauns pilsoniskās zinātnes projekts - Habla Asteroīdu mednieks. Tā ietvaros cilvēki tika aicināti caurskatīt Habla teleskopa fotografēto attēlu arhīvu un identificēt iespējamās asteroīdu pēdas. Kombinējot mākslīgo intelektu un cilvēku acīgumu, tika izanalizētas…
ATLAS redzesloks paplašinās
Publicēts: 10.02.2022
ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) ir NASA finansēta asteroīdu meklēšanas sistēma. Šobrīd tās attīstībā ir sasniegts jauns posms. ATLAS ir kļuvusi par pirmo debesu novērošanas programmu, kas nepārtrauktā režīmā spēj novērot abas debesu puslodes, meklējot Zemei tuvos objektus, kas nākotnē varētu apdraudēt mūsu planētu. ATLAS sistēma…
Džeimsa Veba teleskops patiešām startējis
Publicēts: 26.12.2021
Beidzot, patiešām beidzot, Džeimsa Veba teleskops ir ceļā uz Zemes 2. Lagrānža punktu. Gandrīz vai grūti noticēt, ka vismaz starta gaidīšana ir noslēgusies. 2021.gada 25.decembrī plkst. 14:20 pēc Latvijas laika no Korou kosmodroma Franču Gvijānā startēja jaudīgā Ariane 5 nesējraķete, kas veiksmīgi ievadīja nepieciešamajā orbītā vienu no visilgāk gaidītajiem…
Spogulīt, spogulīt...
Publicēts: 19.12.2021
Spogulīt, spogulīt, saki man tā, cik tālu no Zemes ir Mēness? Vai tiešām spogulis spēj kaut ko tādu pavēstīt? Spēj un dara to jau vairākas desmitgades. Eiropas Kosmosa aģentūras paspārnē top jauns retroreflektors - MoonLIGHT, kas spēs uztvert no Zemes sūtīto lāzera staru un atstarot to atpakaļ, palīdzot zinātniekiem atbildēt uz daudziem jautājumiem,…
Kā izdzīvot uz Marsa?
Publicēts: 25.04.2019
Cilvēku kolonijas uz Mēness, Marsa, asteroīdiem vai citiem Saules sistēmas ķermeņiem. Lai arī pagaidām šī vīzija šķiet pārdroša, valstu aģentūras un privātās kompānijas jau tagad domā, kā turp droši nogādāt cilvēkus un nodrošināt drošu un ilgtspējīgu uzturēšanos galamērķī. NASA sadarbībā ar vairāku universitāšu speciālistiem ir izveidojuši Elastīgu…
Kepler nodod stafeti TESS
Publicēts: 31.10.2018
Deviņu gadu ilgs darbs, pavadīts kosmosa tumsā un aukstumā vācot datus, kuri liecina, ka Visumā atrodas miljardiem planētu, daudz vairāk nekā pašu zvaigžņu - tā varētu raksturot Keplera teleskopu, kuram nupat, nupat beidzās degviela. Tas nozīmē, ka noslēdzas arī aktīvā tranzitējošo planētu meklēšana. Keplera mantojums ir vairāk nekā 2600 atklātas un…
Habla teleskops atsāk darbu
Publicēts: 30.10.2018
Priecīga ziņa - 2018.gada 26.oktobrī tika atjaunota Habla teleskopa darbība un jau 27.oktobrī tika veikti pirmie zinātniskie novērojumi, kuru mērķis bija tāla galaktika DSF2237B-1-IR, kurā notiek aktīva jaunu zvaigžņu veidošanās. Novērojumi tika veikti infrasarkano staru diapazonā ar plaša lauka kameru WFC3. Inženieriem izdevās salabot žiroskopu, tādejādi…
Mākslīgais intelekts ieklausās Visumā
Publicēts: 11.09.2018
Mākslīgais intelekts ienāk daudzās jomās, tai skaitā arī astronomijā. Pavisam nesen mašīnmācīšanās algoritmus sāka izmantot Breakthrough Listen (SETI projekts) ietvaros. Jaunā metode ir ļāvusi identificēt 72 ātros radiouzliesmojumus no avota, kas atrodas aptuveni 3 miljardu gaismas gadu attālumā no Zemes. Šis avots, kas nodēvēts par FRB 121102, ir īpašs…
Pirmie 6 no 900
Publicēts: 11.01.2018
Vācijas kompānija SCHOTT ir izlējusi pirmos sešus Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) Ekstrēmi lielā teleskopa (ELT) galvenā spoguļa segmentus. Kopumā tiks sagatavoti 900 segmenti, no kuriem 798 veidos primāro spoguli, bet 133 būs rezervē. Viena segmenta diametrs būs 1,4 metri, bet biezums 5 cm. ELT, kura primārā spoguļa diametrs būs 39 metri, pirmo…
NASA dosies uz komētu vai Titānu
Publicēts: 21.12.2017
2020.gadu vidū varētu startēt viena no divām interesantām misijām. Vienā no tām dotos savākt paraugu no mums jau pazīstamās Čurjumova-Gerasimenko komētas, bet otra - pētīt intriģējošo Saturna pavadoni Titānu. NASA ir izvēlējusies atbalstīt šos robotizēto aparātu projektus no New Frontiers projekta ietvaros 12 iesniegtajiem.